Pantenol jest jednym z najbardziej popularnych składników aktywnych za sprawą swoich ponadprzeciętnych właściwości. Pantenol jest jedną z substancji stanowiących witaminę B5 w organizmie, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę. W kosmetykach odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, włosów i paznokci, poprzez wiązanie wody w naskórku i keratynie włosa.

Dzięki tak dobrej kompatybilności ze skórą bardzo dobrze łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia występujące na skórze. Stosowany jest często w przypadku oparzeń słonecznych lub termicznych, przynosząc ulgę, ukojenie, a także szybką regenerację.

Pantenol jest surowcem, który można w kosmetykach stosować bez ograniczeń. Jego przeciwzapalne, łagodzące, i silnie nawilżające właściwości pozwalają tworzyć produkty przeznaczone do cer wrażliwych, nadwrażliwych czy bardzo reaktywnych, z różnego rodzaju dermatozami. Jest także składnikiem bezpiecznym dla dzieci i kobiet w ciąży. Bardzo często wykorzystuje się go w kosmetykach profesjonalnych spotykanych w gabinetach kosmetycznych.

Agresywne zabiegi, które dość mocno naruszają barierę hydrolipidową skóry, dzięki pantenolowi mogą szybciej ją zregenerować, a także dogłębnie nawilżyć i wygładzić. Składnik ten bardzo często znajdziemy w maskach i produktach łagodzących stosowanych po zabiegach naruszających zewnętrzne warstwy naskórka (peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy mezoterapie).

Pantenol zastosowany na skórę daje uczucie przyjemnego, delikatnego chłodu, łagodzi uczucie pieczenia, swędzenia, dyskomfortu na skórze, a dodatkowo po zregenerowaniu pozostawia ją gładką, sprężystą i lekko rozświetloną. W zestawieniu z innymi składnikami aktywnymi np. ekstraktami roślinnymi, witaminami, mikro i makroelementami daje skórze pełen wachlarz składników odżywczych i regenerujących wpływających pozytywnie na jej kondycję.

Poprzez silne właściwości nawilżające pozwala również opóźniać procesy starzenia się skóry i powstawania widocznych zmarszczek, co przekłada się na zdrowy i promienny wygląd. Bardzo często stosuje się go w produktach do pielęgnacji okolic oczu.