Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, kwas hialuronowy jest jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji w kosmetyce. Nazywany eliksirem młodości, stanowi przede wszystkim kluczowy środek w walce ze starzeniem się skóry. Kwas hialuronowy znajduje się w wielu elementach ludzkiego organizmu, ale największe jego ilości zawiera nasza skóra, co zapewnia jej sprężystość i elastyczność. 

Niestety z wiekiem, ilość kwasu hialuronowego, znajdującego się w skórze maleje i traci ona zdolność do wiązania wody oraz staje się bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie zmarszczek. Na szczęście istnieje wiele sposobów na dostarczenie większej ilości kwasu hialuronowego do skóry m.in. poprzez jej odpowiednią pielęgnację. Z racji tego, że kwas hialuronowy stanowi składnik naszego organizmu, jest on bardzo dobrze przez niego tolerowany, co zmniejsza ryzyko alergii oraz podrażnień podczas jego stosowania.

Kwas hialuronowy stosowany w produktach kosmetycznych, może również posiadać różne masy cząsteczkowe, co wpływa na jego przenikalność przez barierę warstwy rogowej i właściwości. Kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy tworzy na powierzchni skóry film, zapobiegający ucieczce wody oraz zwiększa przepuszczalność, gładkość i elastyczność naskórka. Z kolei z pomocą odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych kwas niskocząsteczkowy wnika w warstwę rogową skóry i działa nawilżająco, a kwas o ultra niskiej masie cząsteczkowej przenika do jeszcze głębszych warstw skórnych, co sprawia, że w sposób trwały wiąże wilgoć.

Dzięki swoim zdolnościom do przechowywania wody, kwas hialuronowy można porównać do gąbki. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody, zapewniając naszej skórze doskonałe nawilżenie. Kwas hialuronowy posiada również funkcje naprawcze, dzięki czemu przywraca suchej i uszkodzonej skórze jej naturalną równowagę.

Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy wygładzają powierzchnię skóry oraz poprawiają jej elastyczność. Przyspieszają również procesy regeneracyjne oraz spłycają blizny i zmarszczki. Wpływają także niezwykle korzystnie na ogólną kondycję skóry, sprawiając że jest ona bardziej gładka, świeża i napięta. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy mogą być stosowane nie tylko niezależnie od wieku, ale również od pory roku. Zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i letnim przeciwdziałają przesuszeniu skóry i szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy powinny stanowić podstawę każdej rutyny pielęgnacyjnej.