Wśród bogactwa kwiatów ozdobnych na szczególną uwagę zasługuje nagietek lekarski. Należy on do rodziny jednorocznych roślin astrowatych. Uprawiany jest zarówno w Polsce, jak i w innych częściach świata. Nagietek lekarski jest rośliną miododajną, bogatą w substancje czynne. Pozyskiwany z jego żółtopomarańczowych kwiatów nektar, jest wykorzystywany m.in. w ziołolecznictwie i kosmetyce.

Wyjątkowe właściwości tej rośliny znane już były tysiące lat temu i wciąż cieszą się dużą popularnością. Nagietek lekarski to źródło wielu cennych substancji. Zawiera m.in. glikozydy, flawonoidy, fitosterole, sole mineralne i kwasy organiczne. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i bakteriostatyczne.

Doskonale sprawdza się jako środek przyspieszający gojenie ran i leczenie podrażnień skóry. Wykorzystując kwiaty nagietka, możemy samodzielnie przygotować różnego rodzaju domowe olejki, peelingi czy płukanki i cieszyć się ich dobroczynnym działaniem. 

Nagietek doskonale sprawdza się w pielęgnacji twarzy i ciała. Z racji tego że przynosi ukojenie i regenerację, polecany jest zwłaszcza osobom z suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Korzystnie wpływa także na cerę problematyczną, ponieważ oczyszcza pory, działa ściągająco, łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza proces bliznowacenia i gojenia zmian trądzikowych.

Ekstrakt z nagietka znajduje się również w kosmetykach przeciwsłonecznych. Ze względu na swoje cenne substancje aktywne, nagietek doskonale pielęgnuje naszą skórę, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia i chroniąc przed podrażnieniami. Jego regularne stosowanie zapobiega również przedwczesnemu starzeniu sie skóry.