Ekstrakt z korzenia Lukrecji gładkiej jest wykorzystywany w lecznictwie i kosmetyce od wielu lat. Wszystko to ze względu na jego niezwykły skład i wynikające z niego właściwości. W korzeniu Lukrecji Gładkiej znajduje się bowiem ponad 400 substancji chemicznych, wśród których na szczególną uwagę zasługują flawonoidy, kumaryny, olejki eteryczne, kwas glicyretynowy oraz saponiny.

Związki te posiadają szerokie zastosowanie pielęgnacyjne. Zwłaszcza kwas glicyretynowy, który bardzo dobrze wiąże wodę w skórze, przez co stanowi składnik kosmetków głęboko nawilżających. Jednym z najważniejszych składników pochodzących z korzenia lukrecji jest również glabradyna, która stymuluje proces melanogenezy w skórze i zapobiega powstawaniu przebarwień. Przez co ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej jest popularnym składnikiem kosmetyków wybielających i rozjaśniających cerę.

Ekstrakt z korzenia Lukrecji gładkiej jest również antyoksydantem, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się skóry. Ponadto skutecznie wyrównuje jej koloryt. Składniki pochodzące z korzenia lukrecji gładkiej działają wygładzająco i rozświetlająco. Ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej neutralizuje działanie wolnych rodników i przeciwdziała fotostarzeniu skóry.

Składniki pochodzące z Lukrecji działają również przeciwbakteryjnie i oczyszczająco, dlatego wyciąg z jej korzenia zawiera duża część kosmetyków przeciwtrądzikowych. Pomaga on również w ograniczeniu nadmiernego wydzielania sebum i w redukcji blizn potrądzikowych.

Ponadto ekstrakt z korzenia Lukrecji gładkiej chroni naskórek przed utratą wody, zmiękcza, nawilża i łagodzi. Znajduje więc zastosowanie przy cerze wrażliwej i podrażnionej. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wspomaga leczenie zmian atopowych i łuszczycy.