Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry często kierujemy się aktualną modą, chwytliwą reklamą lub indywidualnymi upodobaniami. Niestety nie każda z nas ma tak szeroką możliwość wyboru. Mowa w tym przypadku o posiadaczkach wrażliwej cery, która wymaga szczególnego traktowania.

Przyczyny powstawania nadwrażliwości skóry

Nadmierna wrażliwość może pojawić się u osób posiadających różny rodzaj cery. Objawia się ona najczęściej w postaci zaczerwienienia, wysuszenia, uczucia napięcia czy pieczenia. Czasem na wrażliwej cerze mogą pojawiać się również zmiany skórne. Najczęściej mają one charakter przejściowy, wynikający jedynie ze źle dobranych, podrażniających skórę kosmetyków. Jednak gdy wrażliwość skóry ulega znacznemu pogorszeniu oraz utrwaleniu, zmiany te mogą przerodzić się w alergię. W takim przypadku należy skonsultować zaistniałe problemy ze specjalistą.

W wielu przypadkach możemy sami wykluczyć te czynniki, które powodują u nas niepożądane reakcje skórne. Najpierw jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, jakie czynniki mogą wpływać na pogorszenie stanu skóry. Z całą pewnością zalicza się do nich niewłaściwa pielęgnacja. Skórę mogą podrażniać np. mydła, które często zawierają zbyt wysokie pH. Taki odczyn powoduje, iż ochronny płaszcz lipidowy naskórka zostaje zniszczony. Skutkiem tego jest odwodniona i mniej odporna na podrażnienia skóra.

Osoby z cerą wrażliwą są także bardziej podatne na podrażnienia spowodowane kosmetykami zawierającymi w swoim składzie alkohol. Działa on drażniąco i powoduje nadmierne wysuszanie naskórka. Alkohol niszczy ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry, efektem czego jest spierzchnięcie i zaczerwienienie. U wielu osób przyczyną podrażnień mogą być również substancje zapachowe zawarte w perfumach, antyperspirantach czy kremach. Przyczyną wrażliwości są także inne czynniki, których powinno się unikać: pikantne i ostre potrawy, alkohol, mocna kawa i herbata czy nadmierny stres. Nawet mocny wiatr, duże wahania temperatur czy zimne lub zbyt gorące powietrze nie sprzyjają osobom z wrażliwą cerą.

Jak prawidłowo pielęgnować wrażliwą skórę?

W codziennej pielęgnacji cery wrażliwej powinno się wybierać delikatne kosmetyki, czyli takie, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu, mają niższe pH oraz mniej substancji zapachowych i środków konserwujących. W pielęgnacji wymagającej cery idealnie sprawdzą się preparaty ze śluzem ślimaka. Ten naturalny surowiec ma dobroczynny wpływ na wszelakie problemy skórne. Oprócz właściwości silnie nawilżających, doskonale łagodzi podrażnienia skóry wywołane m.in. łuszczeniem, świądem czy przesuszeniem. Ponadto śluz ślimaka jest pomocny w walce ze stanami zapalnymi, przez co wielokrotnie wykorzystywany jest w leczeniu różnych odmian trądziku czy atopowego zapalenia skóry.

Do demakijażu skóry wrażliwej należy stosować łagodne mleczko kosmetyczne, płyn micelarny lub żel. Istotne jest, aby proces oczyszczania twarzy wykonywać w sposób wyjątkowo delikatny. Produktem, który idealnie nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej jest biorewitalizująco-odświeżający płyn micelarny z naturalnym śluzem ślimaka, lukrecją gładką i aloesem. Preparat ten koi i łagodzi powstałe już podrażnienia. Zawarte w nim naturalne składniki dodatkowo wspomagają leczenie zmian atopowych oraz łuszczycy.

Naturalne składniki w pielęgnacji wrażliwej cery

W trosce o wrażliwą cerę warto w składzie kremu czy serum szukać tych składników, które uchronią skórę przed utratą wody. Idealne nawilżenie gwarantują kremy zawierające śluz ślimaka, alantoinę czy pantenol. Te aktywne składniki wspomagają procesy regeneracji naskórka, działają przeciwzapalnie oraz łagodzą wszelkie zaczerwienienia. Regenerująco-nawilżający krem do skóry podrażnionej i problematycznej to świetna alternatywa dla osób borykających się z nadwrażliwością. Bogactwo naturalnych składników sprawia, że kosmetyk ten wykazuje wielokierunkowe działanie. Jego regularne stosowanie łagodzi objawy świądu czy pieczenia, a dodatkowo pomoże odzyskać zdrowy i promienny wygląd skóry. Ważne również, aby w pielęgnacji skóry wrażliwej nie powodować jej podrażnienia produktami o intensywnym i inwazyjnym działaniu. Peelingi mechaniczne należy zamienić na te bardziej delikatne np. enzymatyczne.

Wrażliwa i delikatna skóra to przypadłość dotykająca wiele osób. Rosnąca świadomość tego, w jaki sposób można ją właściwie pielęgnować, powoduje, że możemy znacznie lepiej radzić sobie z tym problemem. Pamiętajmy, że jeśli właściwie zadbamy o naszą skórę to ta, odwzajemni się nam zdrowym i promiennym wyglądem.

Powrót do blogu